Dlaczego z niemowlęciem warto chodzić na basen

O tej porze roku pogoda bywa kapryśna, dlatego czasem dla odmiany można zabrać dziecko na pływalnię. Jakie daje to korzyści i jak się do tego przygotować?

Pluskanie w wodzie jest nie tylko wspaniałą rozrywką. Zdaniem pediatrów i ortopedów doskonale wspomaga też rozwój malca. Jeśli więc niedaleko twojego domu znajduje się odpowiedni ośrodek, wybierz się tam z wizytą. Na basen możesz zacząć chodzić już z trzymiesięcznym maluszkiem. Oto powody, dla których warto to robić.

Pływanie jest zdrowe

Gimnastyka w wodzie wymaga udziału wszystkich mięśni, dlatego jest bardzo wskazana dla rozwijającego się malca. Pływanie wzmacnia mięśnie jego pleców, a także rąk i nóg. Korzystnie działa też na stawy smyka. Dzięki mocnemu kręgosłupowi dziecko szybciej opanowuje umiejętność samodzielnego siedzenia, a także raczkowania, stania i chodzenia. Zabawa w wodzie mobilizuje też do wytężonej pracy płuca maluszka i pobudza krążenie jego krwi, dzięki czemu organizm smyka jest lepiej dotleniony.

Zaobserwowano również, że w wodzie niemowlęta mają lepszą koordynację ruchową i nie tracą równowagi. Zdobyte podczas zabawy w basenie doświadczenia przenoszą potem na stały ląd, więc łatwiej przychodzi im nauka poruszania się na czworakach, a potem balansowanie na dwóch nóżkach. Nie bez znaczenia dla rozwoju dziecka są też nowe bodźce, z którymi maluch styka się na basenie.

Kontakt z chłodną wodą, uczucie nieważkości, zabawa z mamą kolorowymi zabawkami – wszystko to świetnie wpływa na rozwój intelektualny smyka i wzmacnia jego więź z opiekunem. Wreszcie chodzenie na basen, zwłaszcza w chłodniejszym sezonie, hartuje organizm i poprawia odporność malca. Dlatego mały pływak rzadziej choruje.

Pozwala polubić wodę

Zajęcia na pływalni od małego oswajają dziecko z wodą i umożliwiają mu przezwyciężenie strachu przed żywiołem. Wprawdzie noworodki, przyzwyczajone do przebywania w wodnym środowisku płodowym, nie czują lęku przed zanurzeniem (potrafią nawet intuicyjnie wstrzymać oddech!), to jednak z wiekiem tracą tę umiejętność. Regularne wizyty na basenie sprawią, że w przyszłości twoje dziecko nie będzie bało się wody, a gdy kiedyś przez przypadek do niej wpadnie – będzie wiedziało, jak się zachować.

Przygotowania nie są trudne

Jeśli chcesz wyruszyć ze swoim malcem na basen, najpierw upewnij się, czy dziecko jest na to gotowe. Potem znajdź dobry ośrodek (nie każdy nadaje się dla niemowlaka) i starannie przygotuj się do tej wyprawy.

● Zanim po raz pierwszy pójdziecie na pływalnię, wybierz się z malcem do pediatry. Lekarz powinien wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne dziecka (np. częste infekcje, skłonności do zapalenia ucha, itp). Jeżeli specjalista nie będzie widział przeszkód, możesz rozpocząć dalsze przygotowania.

● Poszukaj nowoczesnego basenu, najlepiej takiego, w którym woda odkażana jest ozonem.To lepsza opcja, bo ozonowana woda jest łagodniejsza dla skóry niemowlęcia niż chlorowana (która ją wysusza). Poza tym chlor może też podrażniać drogi oddechowe i oczy malca. Temperatura wody w basenie nie może być niższa niż 30°C. Pamiętaj, że kilkumiesięczne dziecko nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż przez pół godziny. Sprawdź też, czy pływalnia jest przystosowana dla niemowląt – musi być na tyle płytka, by rodzic z malcem na ręku mógł swobodnie poruszać się po dnie.

● Unikaj tłoku na basenie. Chodź z malcem popływać w ciągu tygodnia, raczej nie w weekend, bo wtedy na pływalni jest mnóstwo ludzi i łatwiej o wypadek.

● Wybierz odpowiednią porę na pływanie, najlepiej po drzemce – smyk będzie wtedy wypoczęty i bardziej chętny do zabawy.

● Przed pierwszą wizytą na basenie warto zaopatrzyć się w pieluszki do pływania. Przydadzą ci się również inne akcesoria, które zwiększą bezpieczeństwo malucha oraz ułatwią ci samodzielne zajmowanie się nim podczas zabaw, przed i po nich (patrz: ramka).

● Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć wrażliwą skórę dziecka. Przed kąpielą posmaruj ciało malucha specjalnym kremem barierowym, który ochroni ją przed działaniem wody. Z kolei po wyjściu z basenu umyj smyka mydełkiem dla niemowląt. Dokładnie wytrzyj uszy malca, usuwając z nich resztki wody – to zmniejsza ryzyko infekcji. Gdy już ubierzesz dziecko, odczekaj 15-20 minut, zanim wyjdziesz z nim na dwór, by rozgrzany brzdąc się nie przeziębił.

Kąpiel wzmaga apetyt malca

Do torby, którą zabierasz na basen, zawsze powinnaś zapakować posiłek dla malucha. Ponieważ tuż przed kąpielą nie należy obficie karmić dziecka, po wyjściu z wody szkrab na pewno będzie głodny. Wówczas, po osuszeniu i ubraniu go, przystaw go do piersi lub podaj mu jego ulubione sycące danie ze żródłosłoiczka.

 

źródło: interia.pl

Komentowanie jest wyłączone