I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki

I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki w Suchej Beskidzkiej przeszedł do historii!!!

9377,21 zł – tyle wypływaliśmy

DSC_7683

 

 

 

 

galeria

galeria

Niemal 100 uczestników w wieku od 7 do ponad 60 lat stanęło na starcie I Nocnego Charytatywnego Maratonu Pływackiego, który odbył się w nocy z piątku na sobotę 26/27 czerwca br. na Krytej Pływalni w Suchej Beskidzkiej. Przepłynęli oni dla poważnie chorej nauczycielki suskiego LO Magdaleny Olejniczak 42 195 metrów, a zatem dystans maratonu, na co złożyło się blisko 1700 długości basenu! Tym samym został ustanowiony rekord Suchej Beskidzkiej, a pewnie i Powiatu Suskiego, w długości przepłyniętego dystansu. Będzie co bić w przyszłorocznej edycji, oj będzie. Takiej inicjatywy w powiecie suskim i okolicach jeszcze nie było i znalazło to wyraźne odzwierciedlenie w ilości chętnych do pływania, która zaskoczyła organizatorów inicjatywy. „ Nie spodziewaliśmy się aż tylu uczestników, na liście startowej pojawiło się dokładnie 97 nazwisk, adepci pływania z suskiego Jasienia, miłośnicy pływania, ale i całe rodziny z dziećmi” – powiedział pomysłodawca i główny organizator Łukasz Miklusiak, prezes UKS „Jasień” Sucha Beskidzka. Blisko setka pływaków została rozlokowana na sześciu torach według wieku i umiejętności pływania, a następnie ręce i nogi poszły w ruch podczas sztafetowych zmian. Każdy mógł przepłynąć dowolną odległość, ale po każdych 50 metrach, czyli dwóch długościach basenu musiał zrobić sobie przerwę. „Nie każdy jest wytrawnym pływakiem. Takie są względy bezpieczeństwa” – mówi Łukasz Miklusiak.

Ale zanim rozpoczęła się ekscytująca walka z dystansem uczestnicy zostali dokładnie zarejestrowani, poinformowani o szczegółach wodnych zmagań, a za energetyczną rozgrzewkę odpowiedzialność wzięła Marta Chaja – Kubas, która bez litości poprowadziła dynamiczny dziesięciominutowy fitness. Dla potrzebujących stworzona została strefa regeneracyjna, a o bezpieczeństwo zawodów oprócz ratowników wodnych dbali również strażacy i służba medyczna. Na koniec okazało się, że na szczęście ich udział ograniczył się jedynie do czujności oraz wkładu w budowanie zakładanego dystansu.

I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki w Suchej Beskidzkiej dedykowany był Magdzie Olejniczak,  charyzmatycznej nauczycielce suskiego Liceum Ogólnokształcącego, która cierpi na chorobę nieznanego pochodzenia. Po długich próbach zdiagnozowano ją jako „syndrom sztywnego człowieka”, przypadłość właściwie nieuleczalną, jednak w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono skuteczną terapię komórkami macierzystymi, obecnie pojawiła się szansa, by tego typu leczenie przeprowadzić w Polsce, co wiąże się jednak  z dużymi kosztami z uwagi, iż NFZ nie refunduje eksperymentów.

Podczas gdy na dużym basenie wskakiwali do wody kolejni zawodnicy wiele działo się także na brzegu, gdzie trwała loteria wykupionych wcześniej serduszek. Wśród wylosowanych nagród były vouchery restauracyjne, bony na bieliznę, a nawet …. nowoczesne baterie łazienkowe. Woda lała się zatem z każdej strony nocnej akcji na suskim basenie.

Bardzo magiczną, ale i wzruszającą była chwila, gdy na kilkadziesiąt minut na pływalni wyłączono oświetlenie i zebrani mieli okazję zobaczyć film o życiu i dokonaniach Magdaleny Olejniczak. W tym czasie oczywiście nadal słychać było odgłosy wodnej, a czasami i podwodnej rywalizacji uczestników Maratonu z kolejnymi długościami basenu, a biorący w niej udział pływali jedynie w nastrojowym oświetleniu lamp umieszczonych pod wodą.

W organizację Maratonu zaangażowało się wiele osób i firm, dzięki czemu udało się zebrać pokaźną kwotę 9377,21 złotych. Na suskiej pływalni cały czas zbierano także datki do puszek, co znacząco wzbogaciło ogólną kwotę. Należy podkreślić, że pływalnia była użyczona bezpłatnie i funkcjonowała poza normalnymi godzinami, niemniej ważna była również heroiczna walka dyrektora obiektu pana Olgierda Kierskiego z taflą wody, co boleśnie odczuwał raz po raz dzielnie skacząc do popisowej żabki. Przykład kierownictwa basenu był budujący i znacząco wpłynął na tempo rywalizacji. Pierwsi zawodnicy wskoczyli do wody około godziny 22:20, by już po  pięciu minutach przepłynąć pierwszy kilometr, około 23:30 połowę dystansu, a po raz ostatni brzeg basenu dotknęła dokładnie 23 minuty po północy Aleksandra Sikora, mistrzyni Europy w triathlonie, tym samym symbolicznie kończąc w imieniu pozostałych pływaków nocne zmagania z czasem i dystansem. Sympatyczne „licznikowe” pracujące tego wieczoru w pocie czoła, weryfikując kolejne długości, odnotowały 42 195 metrów. Maraton został pokonany w świetnym tempie i na dobrym poziomie technicznym, co daje nam do myślenia w kontekście przyszłorocznej edycji. Pomimo znacznego zmęczenia i wysiłku uczestnicy dawali z siebie wszystko, niejeden z nich odczuwał rano skutki zaliczonej w nocy „deski”.

Pieniądze zebrane w trakcie imprezy przeznaczone zostaną oczywiście na leczenie i rehabilitację Magdy Olejniczak. Cały czas otwarte jest też konto Magdy w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” nr 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 z dopiskiem „Magdalena Olejniczak 104/O (dot. firm oraz instytucji).

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak rewelacyjnego poziomu organizacyjnego Maratonu, organizatorom, współorganizatorom, sponsorom, uczestnikom, kibicom na trybunach, strażakom, instytucjom samorządowym, mediom, które objęły Maraton swoim patronatem, słowem WSZYSTKIM. I pamiętajmy: to dopiero początek, dopiero się zaczyna, za rok znów popłyniemy, znów pomożemy komuś potrzebującemu, a wszystko w atmosferze radości, serdeczności i wspólnoty. Dzięki!

 

 

Osoby biorące udział w  „Charytatywnym Nocnym Maratonie Pływackim”

 

 1. Polak Liliana
 2. Polak Marzena
 3. Polak Waldemar
 4. Pochopień Magdalena
 5. Drońska Aleksandra
 6. Gąska Daria
 7. Gąska Krzysztof
 8. Gąska Sylwia
 9. Kiepura Jan
 10. Tomasz Lenart
 11. Wilczek Wojciech
 12. Wilczek Ryszard
 13. Klimowska Anna
 14. Kierski Olgierd
 15. Janik Katarzyna
 16. Zachura Magdalena
 17. Łysiak Krzysztof
 18. Pochopień Tomasz
 19. Parchański Leszek
 20. Surzyn Aleksandra
 21. Sowa Grzegorz
 22. Jeremowicz Maciej
 23. Maj Natalia
 24. Pająk Dorota
 25. Frąckiewicz Piotr
 26. Durmała Anna
 27. Durmała Marek
 28. Bogdanik Andrzej
 29. Wadowska Irena
 30. Chaja Marcin
 31. Szarlej Tomasz
 32. Saletnik Konrad
 33. Gawlas Hubert
 34. Chmiel Wojciech
 35. Światłoń Michał
 36. Książek Dagmara
 37. Żaczek Maciej
 38. Zajączek Witold
 39. Więcław Kamil
 40. Zawjoski Marek
 41. Pająk Mikołaj
 42. Żmuda Sebastian
 43. Talaga Izabela
 44. Kaliński Szymon
 45. Staszak Piotr
 46. Miklusiak Łukasz
 47. Sikora Marta
 48. Sikora Aleksandra
 49. Kaczorowska Izabela
 50. Konderak Martyna
 51. Zawojski Marcin
 52. Koczur Michał
 53. Palcar Marta
 54. Pochopień Jan
 55. Droński Michał
 56. Wróbel Andrzej
 57. Grabowski Kamil
 58. Bocheński Przemysław
 59. Rogowska Natalia
 60. Pająk Mikołaj
 61. Jurzak Michał
 62. Mazur Karolina
 63. Mazur Weronika
 64. Jurzak Michał
 65. Tereszkiewicz Aleksandra
 66. Palcar Paweł
 67. Talaga Maciej
 68. Ponikiewski Emilia
 69. Pochopień Stanisław
 70. Pochopień Anna
 71. Parchańska Julia
 72. Świerkosz Emilia
 73. Świerkosz Maciej
 74. Droński Wojciech
 75. Porzycka Emilia
 76. Pająk Maria
 77. Kucharczyk Nina
 78. Sala Aleksandra
 79. Chaja- Kubas Marta
 80. Zawojski Bartosz
 81. Habowska Weronika
 82. Panek Nikola
 83. Sowa Karol
 84. Sowa Barbara
 85. Sałaciak Jan
 86. Fluder Martyna
 87. Fluder Emila
 88. Durmała Julia
 89. Ćwiklińska Justyna
 90. Kuś Joanna
 91. Kuś Anna
 92. Grygiel Barbara
 93. Kawulak Paulina
 94. Kawulak Patryk
 95. Kawulak Kacper
 96. Kolubius Daria
 97. Bogdanik Kacper

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone