I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki

I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki w Suchej Beskidzkiej przeszedł do historii!!!

9377,21 zł – tyle wypływaliśmy

DSC_7683

 

 

 

 

galeria

galeria

Niemal 100 uczestników w wieku od 7 do ponad 60 lat stanęło na starcie I Nocnego Charytatywnego Maratonu Pływackiego, który odbył się w nocy z piątku na sobotę 26/27 czerwca br. na Krytej Pływalni w Suchej Beskidzkiej. Przepłynęli oni dla poważnie chorej nauczycielki suskiego LO Magdaleny Olejniczak 42 195 metrów, a zatem dystans maratonu, na co złożyło się blisko 1700 długości basenu! Tym samym został ustanowiony rekord Suchej Beskidzkiej, a pewnie i Powiatu Suskiego, w długości przepłyniętego dystansu. Będzie co bić w przyszłorocznej edycji, oj będzie. Takiej inicjatywy w powiecie suskim i okolicach jeszcze nie było i znalazło to wyraźne odzwierciedlenie w ilości chętnych do pływania, która zaskoczyła organizatorów inicjatywy. „ Nie spodziewaliśmy się aż tylu uczestników, na liście startowej pojawiło się dokładnie 97 nazwisk, adepci pływania z suskiego Jasienia, miłośnicy pływania, ale i całe rodziny z dziećmi” – powiedział pomysłodawca i główny organizator Łukasz Miklusiak, prezes UKS „Jasień” Sucha Beskidzka. Blisko setka pływaków została rozlokowana na sześciu torach według wieku i umiejętności pływania, a następnie ręce i nogi poszły w ruch podczas sztafetowych zmian. Każdy mógł przepłynąć dowolną odległość, ale po każdych 50 metrach, czyli dwóch długościach basenu musiał zrobić sobie przerwę. „Nie każdy jest wytrawnym pływakiem. Takie są względy bezpieczeństwa” – mówi Łukasz Miklusiak.

Ale zanim rozpoczęła się ekscytująca walka z dystansem uczestnicy zostali dokładnie zarejestrowani, poinformowani o szczegółach wodnych zmagań, a za energetyczną rozgrzewkę odpowiedzialność wzięła Marta Chaja – Kubas, która bez litości poprowadziła dynamiczny dziesięciominutowy fitness. Dla potrzebujących stworzona została strefa regeneracyjna, a o bezpieczeństwo zawodów oprócz ratowników wodnych dbali również strażacy i służba medyczna. Na koniec okazało się, że na szczęście ich udział ograniczył się jedynie do czujności oraz wkładu w budowanie zakładanego dystansu.

I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki w Suchej Beskidzkiej dedykowany był Magdzie Olejniczak,  charyzmatycznej nauczycielce suskiego Liceum Ogólnokształcącego, która cierpi na chorobę nieznanego pochodzenia. Po długich próbach zdiagnozowano ją jako „syndrom sztywnego człowieka”, przypadłość właściwie nieuleczalną, jednak w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono skuteczną terapię komórkami macierzystymi, obecnie pojawiła się szansa, by tego typu leczenie przeprowadzić w Polsce, co wiąże się jednak  z dużymi kosztami z uwagi, iż NFZ nie refunduje eksperymentów.

Podczas gdy na dużym basenie wskakiwali do wody kolejni zawodnicy wiele działo się także na brzegu, gdzie trwała loteria wykupionych wcześniej serduszek. Wśród wylosowanych nagród były vouchery restauracyjne, bony na bieliznę, a nawet …. nowoczesne baterie łazienkowe. Woda lała się zatem z każdej strony nocnej akcji na suskim basenie.

Bardzo magiczną, ale i wzruszającą była chwila, gdy na kilkadziesiąt minut na pływalni wyłączono oświetlenie i zebrani mieli okazję zobaczyć film o życiu i dokonaniach Magdaleny Olejniczak. W tym czasie oczywiście nadal słychać było odgłosy wodnej, a czasami i podwodnej rywalizacji uczestników Maratonu z kolejnymi długościami basenu, a biorący w niej udział pływali jedynie w nastrojowym oświetleniu lamp umieszczonych pod wodą.

W organizację Maratonu zaangażowało się wiele osób i firm, dzięki czemu udało się zebrać pokaźną kwotę 9377,21 złotych. Na suskiej pływalni cały czas zbierano także datki do puszek, co znacząco wzbogaciło ogólną kwotę. Należy podkreślić, że pływalnia była użyczona bezpłatnie i funkcjonowała poza normalnymi godzinami, niemniej ważna była również heroiczna walka dyrektora obiektu pana Olgierda Kierskiego z taflą wody, co boleśnie odczuwał raz po raz dzielnie skacząc do popisowej żabki. Przykład kierownictwa basenu był budujący i znacząco wpłynął na tempo rywalizacji. Pierwsi zawodnicy wskoczyli do wody około godziny 22:20, by już po  pięciu minutach przepłynąć pierwszy kilometr, około 23:30 połowę dystansu, a po raz ostatni brzeg basenu dotknęła dokładnie 23 minuty po północy Aleksandra Sikora, mistrzyni Europy w triathlonie, tym samym symbolicznie kończąc w imieniu pozostałych pływaków nocne zmagania z czasem i dystansem. Sympatyczne „licznikowe” pracujące tego wieczoru w pocie czoła, weryfikując kolejne długości, odnotowały 42 195 metrów. Maraton został pokonany w świetnym tempie i na dobrym poziomie technicznym, co daje nam do myślenia w kontekście przyszłorocznej edycji. Pomimo znacznego zmęczenia i wysiłku uczestnicy dawali z siebie wszystko, niejeden z nich odczuwał rano skutki zaliczonej w nocy „deski”.

Pieniądze zebrane w trakcie imprezy przeznaczone zostaną oczywiście na leczenie i rehabilitację Magdy Olejniczak. Cały czas otwarte jest też konto Magdy w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” nr 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 z dopiskiem „Magdalena Olejniczak 104/O (dot. firm oraz instytucji).

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak rewelacyjnego poziomu organizacyjnego Maratonu, organizatorom, współorganizatorom, sponsorom, uczestnikom, kibicom na trybunach, strażakom, instytucjom samorządowym, mediom, które objęły Maraton swoim patronatem, słowem WSZYSTKIM. I pamiętajmy: to dopiero początek, dopiero się zaczyna, za rok znów popłyniemy, znów pomożemy komuś potrzebującemu, a wszystko w atmosferze radości, serdeczności i wspólnoty. Dzięki!

 

 

Osoby biorące udział w  „Charytatywnym Nocnym Maratonie Pływackim”

 

  1. Polak Liliana
  2. Polak Marzena
  3. Polak Waldemar
  4. Pochopień Magdalena
  5. Drońska Aleksandra
  6. Gąska Daria
  7. Gąska Krzysztof
  8. Gąska Sylwia
  9. Kiepura Jan
  10. Tomasz Lenart
  11. Wilczek Wojciech
  12. Wilczek Ryszard
  13. Klimowska Anna
  14. Kierski Olgierd
  15. Janik Katarzyna
  16. Zachura Magdalena
  17. Łysiak Krzysztof
  18. Pochopień Tomasz
  19. Parchański Leszek
  20. Surzyn Aleksandra
  21. Sowa Grzegorz
  22. Jeremowicz Maciej
  23. Maj Natalia
  24. Pająk Dorota
  25. Frąckiewicz Piotr
  26. Durmała Anna
  27. Durmała Marek
  28. Bogdanik Andrzej
  29. Wadowska Irena
  30. Chaja Marcin
  31. Szarlej Tomasz
  32. Saletnik Konrad
  33. Gawlas Hubert
  34. Chmiel Wojciech
  35. Światłoń Michał
  36. Książek Dagmara
  37. Żaczek Maciej
  38. Zajączek Witold
  39. Więcław Kamil
  40. Zawjoski Marek
  41. Pająk Mikołaj
  42. Żmuda Sebastian
  43. Talaga Izabela
  44. Kaliński Szymon
  45. Staszak Piotr
  46. Miklusiak Łukasz
  47. Sikora Marta
  48. Sikora Aleksandra
  49. Kaczorowska Izabela
  50. Konderak Martyna
  51. Zawojski Marcin
  52. Koczur Michał
  53. Palcar Marta
  54. Pochopień Jan
  55. Droński Michał
  56. Wróbel Andrzej
  57. Grabowski Kamil
  58. Bocheński Przemysław
  59. Rogowska Natalia
  60. Pająk Mikołaj
  61. Jurzak Michał
  62. Mazur Karolina
  63. Mazur Weronika
  64. Jurzak Michał
  65. Tereszkiewicz Aleksandra
  66. Palcar Paweł
  67. Talaga Maciej
  68. Ponikiewski Emilia
  69. Pochopień Stanisław
  70. Pochopień Anna
  71. Parchańska Julia
  72. Świerkosz Emilia
  73. Świerkosz Maciej
  74. Droński Wojciech
  75. Porzycka Emilia
  76. Pająk Maria
  77. Kucharczyk Nina
  78. Sala Aleksandra
  79. Chaja- Kubas Marta
  80. Zawojski Bartosz
  81. Habowska Weronika
  82. Panek Nikola
  83. Sowa Karol
  84. Sowa Barbara
  85. Sałaciak Jan
  86. Fluder Martyna
  87. Fluder Emila
  88. Durmała Julia
  89. Ćwiklińska Justyna
  90. Kuś Joanna
  91. Kuś Anna
  92. Grygiel Barbara
  93. Kawulak Paulina
  94. Kawulak Patryk
  95. Kawulak Kacper
  96. Kolubius Daria
  97. Bogdanik Kacper

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone