Twoje dziecko w wodzie

swimming-286215_640Pływanie w wodzie to pożyteczna rozrywka, okazja do pogłębienia więzi między rodzicem a dzieckiem oraz wspaniały trening dla dziecka. Korzystnie wpływa nie tylko na dzieci, ale również na przyszłe matki, młodzież, dorosłych i osoby starsze. To doskonały relaks dla jednych i dla drugich.

Większość dzieci wprost uwielbia wodę, dlatego zapewne długo nie będzie trzeba namawiać na wspólną zabawę na basenie bądź zajęcia nauki pływania. Dziecko w wodzie czuje się lżejsze, swobodnie pływa i chętnie wykonuje ćwiczenia zalecane przez instruktora.

Umiejętność pływania nie tylko zapewnia dziecku bezpieczeństwo w wodzie, ale również pozwala na korzystanie z uroków innych wodnych dyscyplin sportowych takich jak żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing czy nurkowanie.

Korzyści zdrowotne pływania

Systematyczne chodzenie na basen hartuje i wzmacnia młody organizm. Pływanie poprawia kondycję i wytrzymałość, a także pomaga dotlenić i uodpornić organizm, usprawnić pracę serca, płuc i układu krążenia. Ponadto zapobiega wadom postawy oraz je koryguje, ponieważ zmusza do pracy i rozwija duże grupy mięśni. Dzieci, które pływają regularnie są sprawniejsze fizycznie oraz mają lepsza koordynację ruchową, a maluchy zaczynają szybciej raczkować niż ich rówieśnicy. Zajęcia w wodzie są doskonałym uzupełnieniem terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Woda pomaga również w leczeniu problemów z napięciem mięśniowym, a jeśli dziecko ma kłopoty z nadwagą, pływanie może mu pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas pływania organizm uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, co korzystnie wpływa na samopoczucie Twojej pociechy.

Zajęcia w wodzie integrują kompleksowy rozwój dziecka na wszystkich poziomach: fizycznym, intelektualnym, społecznym, psychicznym. Podczas ćwiczeń w wodzie wzmacniają się mięśnie oddechowe, a oddech staje się dłuższy i głębszy. Środowisko wodne wymaga od dziecka umiejętności pokonywania trudnych sytuacji związanych ze stresem, nowym doświadczeniem i zmęczeniem, które nasilają się w czasie zajęć. Dziecko oswaja się z sukcesami i porażkami związanymi z trudem uczenia się i utrwalania nowych umiejętności.

Nie każdy basen nadaje się dla dzieci. Zwróć uwagę czy:

  • woda nie jest zbyt chlorowana (dla kilkuletniego dziecka lepsza jest woda ozonowana, która znacznie mniej podrażnia skórę, oczy i drogi oddechowe),
  • szatnie są czyste, przestronne i nie ma w nich przeciągów,
  • jest wystarczająco dużo prysznicy i czy przycisk uruchamiający jest na odpowiedniej wysokości (tak aby dziecko mogło swobodnie do niego dosięgnąć),
  • temperatura wody ma około 30 ºC (dla niemowląt woda powinna mieć 32-33ºC, bo niemowlęta szybko marzną),
  • nauka pływania nie odbywa się w zbyt dużej grupie (najlepiej żeby było do 10 osób),
  • instruktor ma odpowiednie uprawnienia i czy podoba Ci się jak traktuje dzieci (czy dziecko jest traktowane indywidualnie, czy panuje miła, przyjazna atmosfera).

 

Zapewnij dziecku odpowiedni strój

Kostium

  • Nie powinien spadać ani obcierać ciała. Twoje dziecko musi się w nim dobrze czuć.

Czepek

  • Czepek powinien być odpowiednio dobrany, tak aby dziecko nie męczyło się z zakładaniem go na pływalni.

Okulary

  • Są bardzo pożyteczne, ponieważ zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Dziecko mniej się boi, gdyż lepiej widzi. Okulary nie mogą przeciekać, zaparowywać i powinny być wygodne.

Klapki

  • Klapki chronią stopy przed poślizgnięciem się oraz przed infekcjami grzybiczymi.

 

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka

Pamiętaj, aby Twoje dziecko kąpało się tylko w miejscach, gdzie jest ratownik. Jeśli to jest basen, to zwykle nie ma problemu. Jeśli jedziesz z dzieckiem nad morze bądź nad jezioro, to upewnij się czy jest tam zorganizowane bezpieczne kąpielisko z dyżurem ratowników. Poza tym cały czas bądź z dzieckiem i nie spuszczaj z niego oka, gdy wchodzi do wody. Jeśli dziecko jedzie na kolonie lub do Twojej rodziny nad wodę, również zadbaj o to, żeby kąpało się bezpiecznie i bezwzględnie pod opieką dorosłych.

Zasady bezpiecznej kąpieli dla Ciebie i Twojego dziecka:

  1. Stopniowo ochładzaj organizm przy wchodzeniu do wody.
  2. Nie wchodź do wody od razu po obfitym posiłku ani całkowicie na czczo (najlepiej pływaj 1- 2 h po jedzeniu).
  3. Nie wolno wskakiwać gwałtownie do wody po dłuższym opalaniu.
  4. Jeśli dziecko poczuje się źle lub poczuje chłód to powinno wyjść z wody.
  5. Nie przeceniaj swoich możliwości podczas pobytu na wakacjach.
  6. Kąp się z dzieckiem tylko w miejscach strzeżonych i przestrzegaj zakazów kąpieli.
  7. Nie wolno skakać do nieznanej wody. Nie pozwalaj też skakać dziecku na główkę nad morzem, jeziorem lub nad rzeką. Na basenie dzieko może skakać tylko za zgodą instruktora oraz ratownika WOPR.
  8. Pobyt na pływalni ma być przede wszystkim dobrą zabawą – nie zmuszajmy dziecka do wykonywania ćwiczeń, na które wyraźnie nie ma ochoty.
  9. Nie pływaj zbyt długo z dzieckiem  (ciało dziecka może szybko się wychłodzić).
     

Przeciwwskazania:

  1.  Pierwszą wizytę dziecka na basenie najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą.  Lekarz powinien zdecydować, czy dziecko może zacząć uczyć się pływać. Pamiętaj, aby po każdej przebytej infekcji zapytać pediatrę, kiedy możesz pójść z dzieckiem na basen.Należy słuchać dziecka i uważnie je obserwować. Jeśli ma złe samopoczucie, to nie każmy mu na siłę pływać i bawić się w wodzie. Przed wejściem do wody upewnij się, że czy skóra ma naturalny kolor, czy dziecko nie ma wysypki oraz czy nie ma przerwanej ciągłości skóry. Bardzo ważne jest czy dziecko nie ma choroby, która zabraniałaby mu wchodzić do wody.
  2. Nie należy wchodzić do wody, gdy dziecko ma:
  • katar, zapalenie oskrzeli, ostrą infekcję dróg oddechowych, chorobę układu moczowego lub pokarmowego,
  • stan zapalny ucha środkowego, silny refluks żołądkowo-przełykowy oraz kiedy ulewa.

Niemowlę na basenie
Powstaje coraz więcej szkół oferujących zajęcia w wodzie dla niemowląt. Okazuje się, że kontakt z wodą od pierwszych tygodni życia ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny m.in. stymuluje rozwój ruchowy, poprawia koordynację ruchów, gimnastykuje mięśnie i stawy, reguluje sposób oddychania.

Kiedy zacząć chodzić z dzieckiem na basen?

Na basen chodzą nawet dwumiesięczne maleństwa. Dlaczego? Ponieważ nie straciły odruchów z życia płodowego i traktują wodę jak swoje środowisko naturalne. Zanim pójdziecie razem na basen, przygotuj dziecko na spotkanie z wodą np. polewaj go wodą nabraną w dłoń podczas kąpieli w domu. Jednak oswajanie z wodą musi przebiegać powoli, żeby maluszek nie zraził się do pływania. Zanurzajcie się powoli pod okiem instruktora. Ważne, aby dziecko ani chwili sie nie nudziło. Maluszki nie pływają dłużej niż ok. 30 min. Dziecko może bawić się w wodzie tylko pod opieką osoby dorosłej.

Kąpiel w otwartych akwenach wodnych (jeziora, rzeki, morza):

  1. Musi odbywać się na odpowiednio oznaczonych kąpieliskach, strzeżonych przez służby ratownicze WOPR
  2. Jest zabroniona: w pobliży mostów, budowli wodnych, przy zaporach, portach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, w pobliżu szlaków żeglownych, w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach
  3. Dziecko będące nad wodą musi bezwzględnie stosować się do zaleceń ratowników WOPR którzy pełnią dyżur na kąpielisku, a jeśli ma mniej niż 7 lat to może przebywać nad wodą wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nieszczęśliwe przypadki zdarzają się zarówno na niestrzeżonych plażach, jak też w przydomowych basenach, dlatego należy zagwarantować dzieciom bezpieczeństwo oraz zadbać o to, by same potrafiły zadbać o swoje własne bezpieczeństwo. Woda zawsze może być niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych.

 

Zachowanie nad wodą

Obowiązkiem osoby dorosłej jest stałe obserwowanie i nadzorowanie dziecka znajdującego się wokół wody lub w wodzie. Dorosły powinien umieć pływać. Nie wolno zakładać, że dziecko, które umie już pływać nie jest narażone na ryzyko utonięcia.

  1. Nad morzem, jeziorem stawaj zawsze w wodzie i patrz na plażę, by Twoje dziecko kąpało się blisko brzegu.
  2. Dziecko nie może oddalać się z wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.
  3. Dzieci by nigdy nie wchodziły do wody same. Wytłumacz dzieciom, że pływanie w basenie różni się bardzo od pływania w jeziorze czy w morzu.
  4. Jeśli musisz oddalić się od swojego dziecka poproś inną konkretną osobę dorosłą, aby stale obserwowała i nadzorowała Twoją pociechę, a także upewnij się, że zna ona wszystkie zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.
  5. Gdy widzisz wypadek, albo potrzebujesz natychmiastowej pomocy, a jesteś nad wodą dzwoń na numer 0601100100.
  6. Naucz dziecko rozróżniać znaczenie kolorów.

Wywieszone flagi na kąpieliskach:

  1. czerwona – zakaz kąpieli
  2. biała – kąpiel dozwolona

Kolory boji:

  1. czerwone wyznaczają miejsce kąpieli dla dobrych pływaków
  2. żółte wyznaczają miejsce kąpieli dla początkujących

Korzyści wynikające z regularnego pływania są ogromne, a na naukę nigdy nie jest za późno. Woda i kąpiel może być i jest źródłem wspaniałej zabawy i pożytecznych ćwiczeń.

Będziesz wspólnie z dzieckiem korzystać z tego jeszcze bardziej jeśli nauczysz się i zaczniesz stosować powyższe zasady bezpieczeństwa.

 

Alicja Krauze

Komentowanie jest wyłączone