Przygotowanie na treningi i zawody

Kilka porad jak przygotować dziecko na zajęcia z pływania

Podstawowe rzeczy do zabrania to:

• Strój pływacki (dla dziewczynek jednoczęściowy)
  • Klapki
  • Ręcznik
  • Czepek – dla komfortu pływania
  • Okulary pływackie
  • Koszulkę do rozgrzewki na lądzie.

Jak wyglądają zajęcia:

O umówionej godzinie (w zależności która grupa) trenerzy wydają paski da szafek na basen, już wtedy odzież wierzchnią oraz obuwie mamy zmienione (do tego jest przygotowane miejsce w szatni). Następnie udajemy się do przebieralni – odnajdujemy swoją szafkę i przebieramy się w stroje pływackie, koszulkę na rozgrzewkę na lądzie oraz klapki. Później udajemy się wraz z całą grupą i trenerem na miejsce zbiórki, a następnie na rozgrzewkę na lądzie (nie bierzemy prysznicu). Po rozgrzewce zdejmujemy koszulkę i dopiero wówczas bierzemy prysznic (pamiętamy że zawsze należy się dobrze umyć przed wejściem do wody). Uczestniczymy w zajęciach.

Po zajęciach i czasie wolnym (jeśli taki był) udajemy się na wcześniej umówioną zbiórkę i idziemy pod prysznic i do szatni (nie wracamy po zbiórce na basen !!!). Po dokładnym wysuszeniu ciała i ubraniu się suszymy głowę i oddajemy pasek do kasy (bardzo ważne). Ubieramy się w ubranie wierzchnie i udajemy się z rodzicami do domu.

Wyjazd na zawody

Pierwsze wyjazdy na zawody wiążą się nie tylko z przygotowaniem psychicznym i umiejętnościowym ale często jest to dość duży problem organizacyjny, podpowiadamy jak się przygotować na tą właśnie okoliczność.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów to należy wiedzieć, że zawody w których uczestniczymy mają własne regulaminy i zasady. Jedną z najważniejszych zasad jest kwestia finansowania zawodów. Organizatorzy wymagają zgłoszenia minimum 5 dni przed zawodami konkretnych danych osób startujących (dane osobowe oraz czym ma płynąć) takie zgłoszenie posyła klub. Najpóźniej dwa dni przed zawodami (najczęściej czwartek) klub ma prawo skreślenia (zamiana startów nie jest dozwolona) dowolnej liczby osób. Ale po wyznaczonym terminie (tych 2 dni) od każdego uczestnika pobierana jest opłata startowa bez względu na przyczynę. Dlatego prosimy o dopilnowanie aby najpóźniej te dwa dni przed zawodami poinformować o ewentualnym nie uczestniczeniu w zawodach. W przeciwnym razem rodzic jest zobowiązany do pokrycia opłaty startowej. Jeśli chodzi o transport to koszt jest ustalany do konkretnych zawodach i będziemy o tym informować na bieżąco.

Co należy zabrać na zawody:

• Dwa ręczniki (najczęściej każda osoba startuje przynajmniej 2 razy co powoduje, że przynajmniej dwa razy będzie musiała się wycierać)
  • Strój pływacki – i tu ważna informacja dla chłopców spodenki muszą być zgodne z przepisami FIVB to znaczy, że należy mieć spodenki wcięte w boku (slipki) strój w kroju szortów jest niedozwolony. Przepis ten jest przestrzegany bardzo rygorystycznie. U dziewczynek należy pamiętać o stroju jednoczęściowym
  • Klapki
  • Czepek i okularki (nie zaszkodzą zapasowe)
  • Koszulka i spodenki do rozgrzewki na lądzie
  • Czasem na dłuższe zawody dobrze mieć z sobą karimatę aby móc wygodnie odpocząć
  • Dobrą muzykę lub książkę do „zabicia” czasu między startami
  • Oczywiście napoje i suchy prowiant
  • Nie zaszkodzi małe kieszonkowe

Należy również przestrzec dzieci o prawidłowym i bezpiecznym zachowywaniu się na zawodach.

Rodzicu pamiętaj, że start Twojego dziecka w jakichkolwiek zawodach jest dla niego wielkim przeżyciem i należy go wspierać bez względu na osiągnięte wyniki. Dobrze zmotywowane i nastawione dziecko dobrze nauczy się porażek i co najważniejsze nauczy się (z szacunkiem do innych) wygrywać. Co przekłada się na jego późniejsze życie.