Podsumowanie 2017 roku

Trenerzy i społeczność Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jasień” w Suchej Beskidzkiej dokonali podsumowania 2017 roku, dziewiątego już w historii działalności tego największego w regionie, klubu pływackiego. Zarówno pod względem sportowym,                                               jak i organizacyjnym, był to rok dla naszego klubu rekordowy, a zsumowane statystki i bieżące spostrzeżenia jednoznacznie świadczą o jednym z najlepszych  klubów sportowych    z terenu miasta Sucha Beskidzka, a i powiatu suskiego, biorąc pod uwagę wszystkie aktywności, wyniki, promocję klubu i regionu oraz nawiązywane kontakty ze środowiskiem sportowym                           w skali ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej.

Obecnie klub zrzesza około 200 pływaków na różnych poziomach zaawansowania                                z Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowości, a coroczne wrześniowe nabory do klubu i ich wyniki świadczą o dynamicznie rosnącym zainteresowaniu tą dyscypliną sportu. Wychowankowie                        UKS „Jasień” regularnie startują w mocnych zawodach pływackich przywożąc liczne trofea, rekordy życiowe i bezcenne doświadczenia, dzięki którym możliwy będzie dalszy ich rozwój i sukces sportowy klubu, który posiada coraz większą rzeszę sympatyków wywodzących się z rodzin i znajomych zawodników oraz coraz liczniejszych sympatyków pływania. Rosnąca rozpoznawalność w regionie sprawia, że jesteśmy postrzegani jako solidnie działająca instytucja kreująca sporą część życia sportowego powiatu suskiego, na czele z miastem powiatowym.

W ubiegłym, 2017 roku, zawodnicy UKS „Jasień” Sucha Beskidzka zanotowali łącznie                        31 startów w zawodach rangi Mistrzostw Polski, Mistrzostw Okręgu, rangi międzynarodowej (w tym dwóch zagranicznych w Austrii i Niemczech), ogólnopolskiej, a co najmniej wojewódzkiej                              i międzywojewódzkiej, nie wspominając o lokalnych zawodach na rodzimym basenie, przywożąc ogółem 126 medali (46 złotych, 40 srebrnych i 40 brązowych). Pływacy z suskiego „Jasienia” promowali swój region w takich częściach Polski jak: Warszawa, Wadowice, Myślenice, Wieliczka, Nowy Targ, Wola, Zabierzów, Zabrze, Nowy Sącz, Bochnia, Limanowa, Kraków, Andrychów, Tarnów, Bielsko Biała, Paniówki, Gliwice, Dębica, Miechów, Opole, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski                               i oczywiście Sucha Beskidzka plus zagraniczne starty w Wiedniu i Dreźnie. Oprócz medali wywalczonych w rywalizacji klubowej i związkowej, pływacy „Jasienia” zdobyli dwa medale                               w wojewódzkiej licealiadzie oraz sześć w gimnazjadzie i były to jedyne medalowe zdobycze dla szkół     z powiatu suskiego, co świadczy o wyraźnym wkładzie  „Jasienia” w szkoleniu dzieci i młodzieży                   w pływaniu na terenie Suchej Beskidzkiej i powiatu suskiego.

DSC_5960
DSC03806
IMG_2380
P5260107
uks2
WP_20161217_10_03_23_Pro
WP_20170302_19_37_11_Pro
WP_20170303_08_20_03_Pro

Tak ambitne wyniki nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy, niemal dwustu pływaków trenuje regularnie w podziale na stopnie zaawansowania i wiek, począwszy od dwóch razy w tygodniu                      do nawet sześciu w przypadku grupy sportowej. Członkowie tej ostatniej biorą także udział                           w obozach treningowych, w roku ubiegłym obóz zimowy odbył się na miejscu, w Suchej Beskidzkiej, natomiast letni, zwyczajowo już, w Chotowej na Podkarpaciu, gdzie pod okiem trenerów Andrzeja Szarzyńskiego, Łukasza Miklusiaka i Piotra Staszaka suscy pływacy wykuwali formę pływacką,                        ale także biegową i kolarską, sprawdzając się finalnie w zawodach triathlonowych, jak również                    w zmaganiach w konwencji „runmageddonu”. W tym miejscu podkreślić należy stałą opiekę merytoryczną legendy trenerskiej, pływania, wychowawcy medalistów olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, Andrzeja Szarzyńskiego, który nigdy nie odmawia „Jasieniowi” swojego wsparcia stając się wiernym przyjacielem klubu. Oprócz codziennych treningów i cyklicznych obozów sportowych, dla zawodników organizowane są konsultacje z dietetykiem sportowym                                    oraz psychologiem sportowym, ponadto zawodnicy z licencją Polskiego Związku Pływackiego są pod stałą kontrolą lekarza sportowego. Kilkoro pływaków Jasienia brało także w ubiegłym roku udział                 w warsztatach doszkalających z takimi sławami polskiego i światowego pływania jak Otylia Jędrzejczak, Radosław Kawęcki czy Agata Korc, którym nazwa UKS „Jasień” Sucha Beskidzka jest już doskonale znana.

Społeczność klubu, na czele z władzami i trenerami regularnie udziela się także                           w organizacji ciekawych inicjatyw na basenie w Suchej Beskidzkiej, które na stałe weszły już                        do kalendarza imprez miejskich i powiatowych, takich jak Nocny Charytatywny Maraton Pływacki, Zawody Pływackie o Puchar Starosty Suskiego, czy Mikołajkowe Zawody Pływackie. Aktywna i pełna sukcesów działalność sportowa i organizacyjna klubu została już wielokrotnie doceniona,                                          co roku trenerzy i pływacy nagradzani są w plebiscycie Sportowiec Roku Powiatu Suskiego,                          w 2017 roku byli to trener Łukasz Miklusiak oraz zawodnicy Aleksandra Sikora, Mikołaj Pająk, Barbara Sowa oraz już po raz trzeci Julia Parchańska. Dużym echem odbił się także sukces UKS „Jasień”                     w postaci uznania klubu za jeden z dwudziestu najlepiej zapowiadających się klubów w Polsce                      w konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PGNiG „Pokaż jak się zmieniasz”.                                           W tym miejscu możemy pochwalić się także zwycięstwem w powiatowym etapie plebiscytu                          w kategorii „Drużyna Roku” Plebiscytu Najpopularniejszy Sportowiec Gazety Krakowskiej. Przedstawiciele klubu odbiorą w dniu 19 stycznia z rąk rektora AWF w Krakowie i redaktora naczelnego Gazety Krakowskiej medal i dyplom dla finalisty etapu wojewódzkiego                                 podczas Małopolskiej Gali na terenie krakowskiego AWF.

Rok 2017 to okres rekordowy dla klubu pod każdy względem, ale i 2018 zapowiada się niezwykle dynamicznie, a zbliżające się 10 – lecie UKS „Jasień” Sucha Beskidzka tylko zobowiązuje               do jeszcze bardziej wytężonej pracy, dzięki której zyskują wszyscy: klub na splendorze, pływacy                        na zdrowiu i sukcesach, a miasto i powiat na rozpoznawalności, z którą niewątpliwie łączą się liczne starty „Jasienia” na coraz szerszej arenie sportowej, każdorazowo z dodatnim wynikiem sportowym.  Już za kilka tygodni obóz zimowy w Szczyrku, w tym czasie niektórzy z nas wyjeżdżają na obóz z MKS Juvenia Wrocław do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, gdzie pod okiem trenerów reprezentacyjnych i największych gwiazd polskiego pływania poznawać będą inne metody,                                    a przede wszystkim zawierać nowe kontakty, miejmy nadzieję, że z dużą korzyścią dla klubu.                           A zaraz po obozie, udział w „Swim Race Days”, niezwykle prestiżowym dwudniowym mityngu pływackim w niemieckim Dortmundzie, gdzie na starcie staną utalentowani młodzi pływacy z całej Europy. Pozostaje wierzyć w efekty codziennej ciężkiej pracy trenerów i zawodników,                              która regularnie daje wymierne efekty w postaci sukcesów sportowych i tego należy życzyć UKS „Jasień” Sucha Beskidzka, w 2018 roku, roku 10 – lecia działalności klubu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sucha Beskidzka, dnia 2 marca 2015 r.

Komentowanie jest wyłączone